Pierwszy trade 2014 roku – short CL’MAR’14 (ropa WTI na Nymex)

Mój plan zakładał cierpliwe oczekiwanie aż noworoczny handel rozpocznie się na dobre i traderzy wrócą do pracy po świątecznej przerwie, czyli do 6 stycznia, jednak giełdowa inauguracja roku 2014 była na tyle słaba, że zdecydowałem się na pierwszą krótką pozycję. Zachodnie indeksy akcji zanotowały umiarkowany spadek i choć podobno jest to najgorsze otwarcie roku od 2008 to za wcześnie by rozważać grę przeciw tak silnemu trendowi. Co innego jeśli chodzi o ropę naftową a konkretnie ropę WTI notowaną na Nymex – zachowywała się dziś wyjątkowo słabo a średnioterminowy trend ma kierunek południowy od VIII 2013. Co więcej, czwartkowy spadek miał miejsce przy podwyższonym obrocie zarówno na kontraktach terminowych (CL) jak i na powiązanych ETF’ach (USO i USL).

Fundamentalne tło dla tej transakcji stanowi boom naftowy w Ameryce i bardzo wysokie zapasy w terminalu Cushing w Oklahomie zaś po stronie  technicznej paliwem dla spadków może być rekordowo duża ilość długich pozycji spekulacyjnych (wg. danych ‚commitment of traders’ publikowanych przez CFTC.gov).

Zaczynam ostrożnie od 1 krótkiej pozycji w marcowym kontrakcie CL’MAR’14 z mnożnikiem $1000, sprzedanym tuż po północy w piątek po 95.66, czyli z krótką pozycją o wartości -$95.600. Początkowy stop-loss na poziomie czwartkowego otwarcia, czyli 98.55, jednak z intencją rychłego obniżenia na początku przyszłego tygodnia.

2014-01-03-ropa-wti-cl

Udostępnij na: